Državni zastupnici Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić danas su održali press konferenciju na kojoj su govorili o debalansu Bošnjaka u državnim institucijama. To će biti i tačka dnevnog reda sjednice Predstavničkog doma PS BiH 29. jula. Zahtjev za tu sjednicu upućen je još početkom maja. Oni su također govorili i o urušavanju institucija BiH, a pogotovo onih kojim rukovode kadrovi SNSD-a i HDZ-a.
Zastupnik Šemsudin Mehmedović kazao je da je na djelu kontinuirano i plansko uništavanje institucija BiH.
“Od blokade PS BiH, zahtjeva za uvođenje tzv. ‘legitimnog predstavljanja’. Uvijek se biraju legitimni predstavnici Srba i Hrvata, stranački predstavnici bez obzira na kompetencije, dok se Bošnjaci biraju samo oni koji su snishodljivi, dužni. Ko kome bira kadrove za duži vremenski period. Ako neki Bošnjak kaže da poštuje presudu za genocid, on je zakovao svoju karijeru. Agencija za državnu službu mora raditi transparentnije. U 28 institucija samo šest su direktori Bošnjaci, 12 su Srbi i 10 Hrvati. Ovo su kvantitativni podaci. Ne poštuje se Ustav niti zakoni, ekonomski se slabe Bošnjaci”, kazao je Mehmedović.
On je podsjetio i da Bošnjaci masovno plaćaju RTV taksu, a da HDZ i SNSD imenuju svoje ljude u upravne odbore.
“Rušitelji ustavnog poretka pokazuju da mogu još više i bezobraznije. Bivši direktor SIPA-e Darko Ćulum se prošle sedmice 14. jula prosto ušetao u prostorije SIPA-e i da u potpunosti obesmisli njen rad, a sve u skladu sa zahtjevom njegovih mentora. Činjenica je da je 18. marta u SIPA-i prestao njegov radni odnos”, kazao je Mehmedović napominjući da 110 dana nije dolazio na posao i ugrozio rad SIPA-e.
Emrić je govorio o povratku Darka Ćuluma u SIPA-u kojeg je nazvao bivšim direktorom.
“To je nezakonito postupanje i bezvlašće i samovlašće koje moramo prekinuti. Na koji način ćemo to prekinuti kada institucije ne rade svoj psoao. Šta radi Tužilaštvo. To često postavljamo pitanje kada nema pravovremene reakcije. Naravno da onda izgubmo povjerenje i u pravosudni sistem koji treba da štiti ustavno-pravni sistem BiH.
Ćulum nema status policijskog službenika. Policijski službenik koji da otkaz prekida mu se radni odnos. Šta je radio Nezavisni odbor sve ovo vrijeme. Ništa. To je očito političko tijelo koje radi po političkom nalogu.
Jutros sam dobio odgovor predsjednika NO Enesa Obralije na moje pitanje šta su učinili u slučaju Darka Ćuluma po aktu o odustajanju od ostavke.
Obralija je odgovorio: NO je primio akt Darka Ćuluma kojim obavještava ovaj odbor da odustaje od razrješenja jer Vijeće ministara nije razmatralo akt niti je donio odluku. Ja sam dao dao izjavu da se gospodin Ćulum ne može vratiti na mjesto direktora SIPA-e. Ovim odgovorom predsjednik Obralija potvrđuje sve ono što smo mi naveli kao osnovanu sumnju što smo mi naveli u krivičnoj prijavi protiv Darka Ćuluma i Borjane Krišto”, kazao je Emrić.
On je kazao kako očito Tužilaštvu treba neko da piše krivične prijave jer oni ne rade po službenoj dužnosti kao što nisu ni u slučaju Viaduct.
“Pa evo mi zastupnici radimo i taj dio posla. Mi kao zastupnici moramo reagirati. Šta radi Vijeće ministara BiH, pa naravno da opravdano sumnjamo da su i oni počinili krivično djelo. Vijeće ministara BiH nije radilo svoj posao”, kazao je Emrić.
Govoreći o nacionalnoj strukturi u SIPA-i, Emrić je kazao da je za vrijeme Ćuluma više Srba nego Bošnjaka.
“U Regionalnoj kancelariji Mostar zaposleno je 40 Hrvata i 22 Bošnjaka. Zato smo mi i predložili da razmotrimo sve podatke o nacionalnoj strukturi. Da utvrdimo jasnu sliku i da se prekine praksa protuzakonitog i protuustavnog zapošljavanja što je na sceni”, kazao je Emrić.
On je kazao da nije tačna tvrdnja da se na rukovodioca ne odnosi Zakon o policijskim službenicima.
Mehmedović je kazao da direktor nije došao na posao više od 100 dana.
“Kako on može doći i imati uvid u tajne dokumente. Zamislite da je umro gospodin Ćulum to znači da bi ga i dalje držali na poziciji”, kazao je Mehmedović.