ohr

Sve zlonamjerne i pogrešne tvrdnje kojima se sugeriše da visoki predstavnik namjerno izjednačava prvog predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića s presuđenim ratnim zločincem Ratkom Mladićem potpuno su neutemeljene.

Kada se pročita dio teksta u kojem se govori o Aliji Izetbegoviću u udžbeniku historije za 9. razred osnovnih škola u Rs, “Tema 11: Republika srpska i odbrambeno-otadžbinski rat”, kritika visokog predstavnika o uvrštavanju takvog teksta u školski udžbenik apsolutno nije sporna.

Poručili su to danas iz Ureda visokog predstavnika (OHR), reagujući na optužbe da je visoki predstavnik Christian Schmidt nedavno izjednačio osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića i prvog predsjednika Republike BiH Aliju Izetbegovića, prenosi N1.

Podsjetimo, Schmidt je govoreći za Face TV o nastavnom programu u Rs kazao da će uraditi sve da se cjelokupan obrazovni sistem u BiH poboljša.

– Zaista sam uvjeren da te slike Mladića i Kovačevića. Izvinjavam se, Mladić koji je također imenovan na isti način kao… Ne Kovačević… Ne možemo imati takvu razliku…

Ako vidimo Mladića i Aliju Izetbegovića, neprihvatljiv način. Zašto stavljate slike? Dajte poklonite ovoj djeci mogućnost da uče i donose vlastite odluke.

Smatram da bi trebalo da imamo konferenciju, raditi sa akademicima o tome šta je historija i šta možemo ponuditi novim generacijama – kazao je tada Schmidt.

Iz OHR-a su danas saopštili da je “Ratko Mladić presuđeni ratni zločinac i najodgovorniji za počinjeni genocid u Srebrenici” te dodali da je “Alija Izetbegović prvi predsjednik Predsjedništva RBiH i ključna ličnost za postizanje mira i Dejtonskog mirovnog sporazuma. On je spasio živote”.

“Sve zlonamjerne i pogrešne tvrdnje kojima se sugeriše da visoki predstavnik namjerno izjednačava prvog predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića s presuđenim ratnim zločincem Ratkom Mladićem potpuno su neutemeljene.

Takve tvrdnje su u suprotnosti sa ciljem koji visoki predstavnik želi postići zajedno s velikim brojem institucija i osoba koje slično razmišljaju, pozivajući domaće lidere da rješavaju pitanje pristrasnih školskih udžbenika i spriječe primjenu spornih dijelova Pravilnika Vlade Rs koji bi, kako je to naveo Ustavni sud BiH u svojoj odluci u predmetu U-20/24 od 11. oktobra, ‘imali ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice koje se ogledaju u postojanju opasnosti od eventualnog prouzrokovanja daljnje segregacije i podjele među učenicima različitih etničkih zajednica…”, dodaje se u reakciji OHR-a.

Pročitajte još...