Čudna su dešavanja u Bosni i Hercegovini na relaciji pravosudnih institucija i sigurnosnih agencija prema aktuelnoj situaciji u BiH.
Piše: A. Čorbo-Zećo
Čudna su dešavanja u Bosni i Hercegovini na relaciji pravosudnih institucija i sigurnosnih agencija prema aktuelnoj situaciji u BiH.
Dok je interes javnosti pretežno usmjeren ka SIPA-i, Tužilaštvo BiH igra svoju igru. Tek nakon sedam dana od usvajanja zakona u NSRs kojima se ruši ustavni poredak BiH ‘procijedili’ su koju riječ, tačnije jedna rečenica saopćenja u kojoj su kazali da sprovode istražne radnje.
Onda su mediji počeli da se utrkuju s informacijama iz tog istog Tužilaštva BiH s najava poziva za saslušanje čelnika Republike srpske. Kao da se javno prizivala reakcije Milorada Dodika i Radovana Viškovića za koje su uputili pozive na saslušanja, a u vezi sumnji da su izvršili državni udar. Nisu dugo morali čekati.
Dodik, kao što se i očekivalo odmah je kazao da se neće odazvati na poziv Tužilaštva BiH.
„Tužilaštvo BiH me poziva da sutra dam izjavu kao osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka, samo zato što sam izvršio svoju Ustavom i zakonom propisanu dužnost nakon odluka Narodne skupštine Rs. Tužilaštvo BiH neustavna kategorija i ne može govoriti o Ustavu. Organi čije je djelovanje zabranjeno na teritoriji Ra ne postoje u Ustavu BiH. Brzina kojom su reagovali govori da je sve bilo unaprijed pripremljeno, gdje je posrijedi nastavak političkog progona“, kazao je Dodik.
Ne odustaje Dodik od inata, pred institucijama Bosne i Hercegovine, koje još uvijek nisu pokazale adekvatnu snagu u odgovoru Dodiku.
Stoga se postavlja pitanje, šta sada kada je Dodik nakon uručenog poziva za saslušanje kazao NE.
U skladu sa zakonskim odredbama, tužioci Tužilaštva BiH u svome radu u istrazi sarađuju sa svim agencijama za provođenje zakona u našoj zemlji (Ministarstvo sigurnosti BiH, Ministarstvo odbrane BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu-SIPA, Granična policija, OSA, Uprava za indirektno oporezivanje BiH, Ministarstvo unutrašnjih poslova FBiH, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, Policija Brčko Distrikta, Finansijska policija, Porezna uprava RS, Porezna uprava FBiH).
Naredba o provođenju istrage donosi se kada nadležni tužilac ocijeni da postoji dovoljno dokaza za osnove sumnje da je određena osoba počinila krivično djelo. U Naredbi za provođenje istrage tužilac jasno definiše ko su osumnjičeni i za koja krivična djela su osumnjičeni u istrazi.
Taj smo dio očito postigli, ali daljnji koraci su u magli, posebno, jer se ne zna ko bi i na koji način mogao uhapsiti Dodika i ostale, a ako se ne odazovu pozivu to je sudbina koja ih očekuje.
Jer, lišenje slobode osumnjičenog može se vršiti od strane policijske agencije ili agencije za provođenje zakona, i to od strane onih njihovih pripadnika koji imaju policijska ovlaštenja za lišavanje slobode. Ovlaštene službene osobe lišenje slobode mogu izvršiti kada se neka osoba zatekne u izvršenju krivičnog djela.
Također, ovlaštene službene osobe lišenje slobode vrše na zahtjev tužioca koji postupa u određenom predmetu, kada tužilac zaključi, u skladu sa odredbama Zakona o krivičnom postupku, da je u interesu provođenja istrage i krivičnog procesa potrebno da se izvrši lišenje slobode osumnjičene osobe.
Ipak, postoji i mogućnost da Dodik opravda svoj nedolazak u Tužilaštvo BiH, čime bi kupio dodatno vrijeme koje mu svakim danom sve više treba, a vremena je sve manje. I za Dodika i za institucije BiH, koje moraju pokazati da je zaštita države na prvom mjestu, jer snaga države su snaga njenih institucija.