Sanel Kajan zastupnik DF u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH obratio se danas javnosti ali i javnim kompanijama i postavio pitanje zastupljenosti Bošnjaka u tim kompanijama u Stocu.
“Kao izabrani zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, pozivajući se na članove 11 i 116 Poslovnika, a u okviru vršenja svojih zastupničkih dužnosti, upućujem pitanja:
JP Elektroprivreda HZHB
Koliki je ukupan broj zaposlenih u poslovnoj jedinici JP Elektroprivrede HZHB u Stocu?
Koliko od toga čine zaposlenici bošnjačke nacionalnosti?
Hrvatska pošta Mostar
Koliki je ukupan broj zaposlenih u poslovnicama Hrvatske pošte Mostar na području grada Stoca?
Koliko među zaposlenima ima pripadnika bošnjačke nacionalnosti?
Obrazloženje:
Krajem prošlog mjeseca u Stocu su održani mirni protesti Bošnjaka koji su javno ukazali na, kako su naveli, trodecenijsku sistemsku diskriminaciju kojoj su izloženi u ovom gradu. Iako Bošnjaci čine gotovo 50% stanovništva Stoca, u javnim institucijama su gotovo potpuno nevidljivi – kako po pitanju zapošljavanja, tako i po pitanju učešća u odlučivanju.
Posebno je zabrinjavajuće ako se pokažu tačnim informacije koje ukazuju da u pojedinim javnim preduzećima – čiji je osnivač Federacija Bosne i Hercegovine – nije zaposlen niti jedan Bošnjak. Prema informacijama koje su iznesene u javnosti i koje želim provjeriti kroz ova zastupnička pitanja:
U poslovnoj jedinici JP Elektroprivrede HZHB u Stocu nije zaposlen niti jedan Bošnjak. U poslovnicama Hrvatske pošte Mostar na području Stoca također nije zaposlen niti jedan Bošnjak. Također, nema niti jednog Bošnjaka na direktorskim ili zamjeničkim pozicijama u javnim ustanovama na području Stoca. Ujedno, sredstva koja se izdvajaju za vjerske, kulturne i obrazovne ustanove Bošnjaka su zanemariva ili potpuno izostaju.
Ovom prilikom fokusiram se isključivo na javna preduzeća i ustanove kojima je osnivač Federacija Bosne i Hercegovine, iako diskriminacija, tvrde stolački Bošnjaci, postoji posebno na lokalnom te kantonalnom nivou, o čemu bi trebali govoriti oni kojima je to u nadležnosti.
Smatram da bi, ukoliko se ove informacije potvrde, to predstavljalo eklatantan primjer institucionalne diskriminacije, što je apsolutno nedopustivo i suprotno principima jednakopravnosti i ravnopravnog učešća svih naroda i građana u javnom životu.
Ovom prilikom ponavljam svoj stav da je krajnje neprihvatljivo da javna preduzeća, kojima je osnivač Federacija Bosne i Hercegovine, u svom nazivu imaju isključivu nacionalnu odrednicu ili predznak. Javna preduzeća koja se finansiraju iz budžeta svih građana Federacije BiH moraju biti inkluzivna i ne mogu nositi naziv pripadnosti samo jednom narodu. Takva praksa dodatno produbljuje osjećaj isključenosti i neravnopravnosti među građanima.
Od JP Elektroprivrede HZHB i HP Mostar očekujem tačne i potpune odgovore.