Ako niste znali “… cveta cveće i u naše preduzeće…” bar tako izgleda dok čitate jučerašnje saopštenje KO SDP TK u kome se navodi “da se dug Federacije u 2025. godini smanjio u odnosu na 2022. godinu.”.
Međutim kako to obično i biva iza velikih saopštenja kao po pravilu stoje sasvim drugi razlozi.
Ekonomski analitičar i poslanik federalnog parlamenta Admir Čavalić u izjavi za Regional.ba pojašnjava: Ovim političkim pamfletima se nastoji maskirati aktuelni problem – planirano zaduženje u Budžetu za 2026. godine (pogledajte tabelu) – što je ustvari i fokus kritika u posljednjih par dana. Posebno zabrinjava što se opet planira izaći na Londonsku berzu po daleko nepovoljnijim uvjetima.

Pritom se vješto izbjegava MMF jer traži određene programe, reforme i slično, nastavlja on te dodaje: Naravno da je najlakše izaći na Londonsku berzu i zadužiti se “za održavanje Budžeta”. Za građane i porezne obveznike je problem što ništa ne vide konkretno od tih zaduženja, posebno ako žive u Tuzli ili dolaze sa područja Tuzlanskog kantona. Samo znaju da će te dugove eventualno vraćati.
Uopšteno trebamo manje političkih pamfleta, demagogije, a više konkretnih brojki – procjenu BDP-a FBiH za 2025. godinu još uvijek čekamo tako da je pitanje kako se pravio racio BDP/dug. Svejedno, trend zaduživanja je tu, ne može se sakriti. Jedino što je sakriveno u čitavoj ovoj priči jesu konkretni rezultati zaduživanja – kilometar-dva brze ceste, puta, autoputa na području TK ili negdje drugo u FBiH – zaključuje Čavalić.
Bilo, kako bilo u 2026. planirano je da se zadužimo još jednu milijardu, a ko će je vraćati … pa zna se.




