Danas je u Kulturnom centru Srebrenica održana izuzetno emotivna projekcija dokumentarnog filma “Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice”, autorice Lamije Grebo iz Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), nastalog u produkciji sa Memorijalnim centrom Srebrenica.
Ova projekcija, koja se odvila tačno godinu dana nakon što je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 23. maja 2024. usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, dobila je dodatnu simboličku težinu. Upravo u danu kada je međunarodna zajednica još jednom potvrdila istinu i sjećanje, u Samirovom rodnom gradu prikazana je priča o njegovom životu, ljubavi prema muzici i tragičnoj sudbini.
Film je prikazan u okviru zvaničnog programa obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica. Među prisutnima bili su članovi porodica žrtava, preživjeli, mladi iz lokalne zajednice, predstavnici institucija i brojni gosti iz zemlje i inostranstva.
“Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice” donosi priču o životu Samira Mehića – muzičara, supruga, sina i prijatelja, čije je postojanje zauvijek prekinuto u julu 1995. godine. Kroz autentična pisma, arhivske snimke i razgovore s onima koji su ga poznavali, film predstavlja duboko lični pogled na jednu od hiljada priča iza statistike genocida.
Posebnu simboličku težinu nosi činjenica da je projekcija održana upravo u prostoru Kulturnog centra Srebrenica, mjestu gdje je Samir, kao član lokalnog benda, svirao prije rata. Ovaj prostor, koji je nekada bio simbol kulture, zajedništva i života, danas je postao mjesto sjećanja i otpora zaboravu.
“Ovo je za mene najvažnija projekcija filma, jer se dešava u Samirovom gradu, u Srebrenici, gdje je živio, stvarao i gdje je, zajedno sa svojim bendom, svirao u ovoj istoj sali Kulturnog centra. Iako film govori o teškim i tragičnim temama, meni je bilo važno da ispričam i one lijepe stvari, da podsjetimo ljude na muziku, na rokenrol, na prijateljstva i ljubav, a ne samo na rat i gubitke. Vjerujem da su individualne priče ključne. Kada pričamo priče o ljudima, o njihovim životima, talentima i svakodnevnim trenucima, tada žrtve više nisu samo brojevi – tada se s njima povezujemo na ljudskoj, ličnoj razini. To je ono što nas približava jedne drugima. Ovakvi filmovi su i jedan od načina da se borimo protiv negiranja i historijskog revizionizma. Kada slušamo jedni druge, kada bilježimo i dijelimo ovakve priče, možda je to jedini put da se iskreno suočimo s prošlošću i da iz nje nešto naučimo’’, poručila je autorica filma, Lamija Grebo.
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica, Nerin Dizdar, obratio se prisutnima nakon projekcije, ističući važnost kulture sjećanja i podrške projektima koji istinu prenose novim generacijama:
“Svaka priča poput Samirove mora biti ispričana, jer je to naš dug prema žrtvama, ali i obaveza prema budućnosti. Ministarstvo u ovom sazivu Vlade snažno podržava rad Memorijalnog centra Srebrenica jer vjerujemo da kultura sjećanja i borba protiv negiranja genocida moraju biti temeljna vrijednost našeg društva,” izjavio je ministar Dizdar.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica, dr. Emir Suljagić je izjavio kako prikazivanje ovog filma u Kulturnom centru Srebrenica ima duboko simbolično značenje.
“U prostoru u kojem je Samir svirao, u kojem je nekada živjela kultura i zajedništvo, upravo ovdje, 30 godina nakon genocida, vraćamo u život te neke stare priče. Trebam naglasiti da je ovaj film rezultat snažne i odgovorne saradnje između Balkanske istraživačke mreže BiH i Memorijalnog centra Srebrenica. Kroz ovu saradnju pokazujemo da novinarstvo i institucije kulture pamćenja mogu i moraju zajedno raditi na stvaranju prostora istine, empatije i obrazovanja. Posebno smo zahvalni ministru Nerinu Dizdaru i Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica na kontinuiranoj podršci našim aktivnostima, uključujući i ovu važnu projekciju u Srebrenici. Bez institucionalne podrške, ovakvi projekti bi teško zaživjeli u sredinama gdje su istina i sjećanje često na udaru,” istakao je Suljagić te dodao:
“Kao Memorijalni centar, ostajemo predani saradnji sa svim akterima koji dijele našu misiju, da pamćenje sačuvamo, da istinu branimo i da glasove žrtava i preživjelih učinimo trajno prisutnim u društvu koje još uvijek uči kako da se suoči s prošlošću.”
Film “Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice” nastavlja misiju suočavanja s prošlošću kroz lične priče i umjetničke izraze, nudeći publici priliku da bolje razumije dubinu gubitka i vrijednost pamćenja. Simbolika datuma na kojem je održana današnja projekcija podsjeća nas da je međunarodna potvrda istine važna – ali da stvarno pamćenje počinje ovdje, u zajednici koja je preživjela genocid.