Bliži se dan izricanja presude predsjedniku Rs Miloradu Dodiku i v.d. direktoru “Službenog glasnika Rs” Milošu Lukiću zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Bliži se dan izricanja presude predsjedniku Rs Miloradu Dodiku i v.d. direktoru “Službenog glasnika Rs” Milošu Lukiću zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Iz SNSD-a je najavljeno preduzimanje radikalnih mjera u slučaju osuđujuće presude. Hoće li to i kako uticati na političku i sigurnosnu situaciju u BiH?
U Rs će imati jasan odgovor u slučaju presude Dodiku “jer mu se sudi zato što je izvršavao obaveze na koje ga Ustav obavezuje”, piše BHRT.
Spremni su na različite opcije, a sve su, kažu u SNSD-u, u skladu s Ustavima BiH i Rs, i Dejtonskim sporazumom. Poručuju – Rs odavno ima spreman i novi ustav koji čeka na usvajanje.
– Mi smo davno već spremili novi ustav i čeka se trenutak kada će on biti usvojen, vjerovatno na referendumu svih građana Rs, jer i taj ustav treba da eliminiše sve ono što su nezakonito i protivpravno visoki predstavnici mijenjali u Ustavu Rs – rekao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.
– Nadležnosti koje nisu bile definisane dejtonskim ugovorom, a kasnije su se kroz Parlament prenijele glasanjem, mogu se samo na isti način vratiti. Dok smo mi tamo, to se neće nikada desiti.
Dodik bi sada, sve one nadležnosti za koje je glasao da budu prenesene na nivo BiH, jednostrano raskinuo. To nije moguće, to u pravu nije poznato, nije primjereno i neće se nikada desiti – tvrdi predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković.
Kakav god bude ishod pravosudnog procesa u slučaju Dodika i Lukića, izazvat će snažne reakcije i u BiH i regionu, saglasni su analitičari. Može se očekivati usložnjavanje političkih odnosa u zavisnosti od potegnutih odluka.
– Vjerovatno će se temperatura podizati sve do onog trenutka dok presuda ne bude izrečena. Šta će biti poslije, vrlo je teško predvidjeti s obzirom na postojanje ovih brojnih scenarija – smatra politička analitičarka Tanja Topić.
– Očigledno da su mjere koje su najavili u Rs, a to je zabrana rada SIPA-e, Suda i Tužilaštva na teritoriji Rs, mjere koje imaju elemente državnog udara. Sada je samo pitanje da li će Dodik krenuti i zakoračiti u to.
Sad je ovdje pitanje kako će institucije koje su zadužene za zaštitu ustavnog poretka reagovati i da li su u stanju da u slučaju otvorene pobune reaguju na pravi način da bi zaštitile ustavni poredak – ističe novinar i politički analitičar Amir Sužanj.
Uoči izricanja presude najavljen je dvodnevni miting ispred zgrade NSRs, koja će biti u stalnom zasjedanju. Građani pitaju kako će se cjelokupna situacija odraziti na sigurnost u BiH?
– Miting neće narušavati sigurnosnu situaciju, ali šta poslije eventualno izrečene osuđujuće presude može da se desi – može biti zaista veliki izazov za BiH – kaže dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Slobodan Župljanin.
– Pitanje sigurnosti mislim da nije ugroženo. Ukoliko bi došlo do određenih okupljanja ili manjih sigurnosnih incidenata, mislim da država ima i treba imati vrlo precizne planove – kaže profesor kriminalističke psihologije Sandi Dizdarević.
Iz NATO štaba i misije EUFOR-a su naglasili važnost očuvanja stabilnosti i mira i poručili da će spriječiti svaki pokušaj destabilizacije u zemlji.