“Neuspjeh Ureda visokog predstavnika (OHR) u sprječavanju podrivanja državnosti i bosanske demokratske budućnosti”, tema je današnje redovne sesije Kruga 99.
Uvodničar je američki profesor filozofije i studija o holokaustu i genocidu David Pettigrew.
Pettigrew je na početku kazao kako se osjeća primoranim pozabaviti se neuspjehom OHR-a da postavi temelje za tranzicijsku pravdu u BiH.
Takvi temelji, ističe Pettigrew, zahtijevali bi opredjeljenost da se omoguće spomen-obilježja žrtvama, podršku demokratiji i vladavini prava u BiH kroz provedbu odluka Evropskog suda za ljudska prava, te procesuiranje negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca, kao i osudu ciljeva “svesrpskog sabora”.
– Međutim, OHR nije ništa poduzeo u svemu ovome te je na taj način udovoljio etnonacionalistima i lišio Bosance i Hercegovce svake nade u demokratsku budućnost kao suverene pravne države – kaže Pettigrew.
Podsjeća da je u proljeće ove godine međunarodna zajednica proslavila usvajanje Rezolucije Generalne skupštine UN-a kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine.
Iako je postojao zasluženi osjećaj historijskog uspjeha, Pettigrew je mišljenja kako je doista zabrinjavajuće što još uvijek nema spomenika žrtvama u Domu kulture u Pilici, gdje su počinjeni zločini koji su bili dio genocida u Srebrenici.
– Rupe od metaka na vratima i zidovima u Pilici jasan su podsjetnik na neuspjeh OHR-a da preuzme sveobuhvatnu obavezu da osigura pravo na memorijalizaciju.
Visoki predstavnik ne samo da nije podržao spomen-obilježja žrtvama u Pilici, Kalinoviku ili Prijedoru, već nije podržao ni demokratske ustavne reforme. Takve reforme ubrzale bi pristupanje Bosne i Hercegovine EU.
Ali došlo je do neobjašnjivog propusta u provođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava. Još je neobjašnjivija direktna intervencija visokog predstavnika u nastojanju da utječe na presudu Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Kovačević” – govori Pettigrew.
Naglašava da je u Sud u slučaju “Kovačević” utvrdio da zbog “kombinacije teritorijalnih i etničkih uslova” podnosilac žalbe nije mogao glasati za kandidata po svom izboru za Predsjedništvo i Dom naroda BiH.
Sud je utvrdio da trenutni izborni sistem u BiH jača “etničke podjele u zemlji i potkopava demokratski sistem”. Slučaj “Kovačević” tiče se prava glasa kao stupa demokratije.
– Prvostepena presuda u slučaju “Kovačević” bila je u skladu s prethodnim nalazima Suda. U predmetu “Sejdić-Finci” (2009.), Sud je utvrdio da je isključivanje Roma i Jevreja iz kandidovanja na izborima za te funkcije “diskriminatorsko” i predstavlja kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Sud je obrazložio da se “diskriminacija koja se temelji samo na rasnoj pripadnosti osobe ne može objektivno opravdati u današnjem demokratskom društvu”.
Slično tome, ako se neko ne izjasni kao član jednog od tri konstitutivna naroda, nema pravo da se kandiduje na izborima za navedene pozicije – navodi Pettigrew.
Pojašnjava kako je Sud u predmetu “Zornić” (2014.) ocijenio da je takva nepodobnost diskriminatorna te je stoga Sud očekivao da će se postići demokratski dogovor bez “daljnjeg odgađanja”.
– S obzirom na dosljednu prirodu ovih presuda Evropskog suda za ljudska prava, visoki predstavnik bi trebao koristiti bonske ovlasti za provedbu presuda kako bi unaprijedio najosnovnija ljudskih prava, demokratiju i vladavinu prava u Bosni.
Neprovođenje presuda Suda odgađa potrebne demokratske i ustavne reforme, udovoljava etnonacionalističkim interesima i jača etničke podjele koje bi mogle dovesti do budućih sukoba.
Mogućnost ponavljanja sukoba još strašnije prijeti jer OHR nije uspio odlučno odgovoriti na niz etnonacionalističkih provokacija. Mural koji veliča Ratka Mladića i dalje stoji na ulazu u Kalinovik kršeći Krivični zakon BiH.
Ostale stalne provokacije uključuju negiranje genocida i prijetnje otcjepljenjem. Zastava Herceg-Bosne, koja je proglašena neustavnom, vijori se kao provokacija na cijelom području tzv. Herceg-Bosne.
Memorandum HAZU-a iz 2022. godine insistira na potrebi osiguranja “ravnopravnosti hrvatskog naroda uspostavom trećeg entiteta”. Ako se postigne, takav treći entitet dodatno bi podijelio i destabilizirao Bosnu – dodaje Pettigrew.
Nakon usvajanja Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici, napominje da su Republika srpska i Srbija odgovorile Deklaracijom “svesrpskog sabora”.
– Deklaracija predstavlja prijetnju regionalnom miru jer predviđa isključivu etnoteritorijalnost za Srbe, što je analogno planu “velike Srbije” iz 1990-ih. U njoj se govori o progonima Srba i predlaže se odgovor kroz kulturološki, ekonomski i politički separatizam.
U Deklaraciji se ističe separatistička cjelovitost entiteta Republika srpska i podržava obilježavanje Dana Rs 9. januara, koje je ocijenjeno neustavnim.
Deklaracija se protivi članstvu u NATO-u, negira genocid u Srebrenici i poziva na još jednu poricateljsku “studiju” o događajima u Srebrenici 92-95. – naveo je Pettigrew.
Izostanak reakcije visokog predstavnika, nastavlja američki profesor, doveo je do popuštanja etnonacionalistima i njihovim teritorijalnim ciljevima koji su motivirali genocidno nasilje 1990-ih.
– Zbog konstantnog neuspjeha da se suoči sa separatističkim i teritorijalnim planovima etnonacionalista, čini se da nedjelovanje visokog predstavnika jača etničke podjele i neumitno gura BiH prema onoj vrsti podjele koja je predložena Owen-Stoltenbergovim mirovnim planom iz jula 1993. – plan koji je tada odbio predsjednik Alija Izetbegović.
Svaki takav koncept podjele Bosne treba još jednom odbaciti jer jača etnonacionalistički separatizam, prijeteći ponavljanjem zločina iz devedesetih.
Visoki predstavnik mora biti odlučan da provede sveobuhvatni plan memorijalizacije koji uključuje Dom kulture Pilica, Barutni magacin, sportsku dvoranu Partizan i druga mjesta kako bi se osigurala kultura memorijalizacije koja će podići svijest o istini za buduće generacije.
Visoki predstavnik mora provesti presude Evropskog suda za ljudska prava, spriječiti negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca i više ne udovoljavati etnonacionalistima koji žele ostvariti svoje teritorijalne ciljeve iz 90-ih, a sada se obraćaju Ruskoj Federaciji za podršku – potcrtava Pettigrew.
Navodi da snage etnonacionalizma prijete ponavljanjem genocida, prijetnjom s kojom se moramo suočiti hrabro i odlučno. Mural Ratka Mladića na ulazu u Kalinovik mora biti uklonjen bez odlaganja. Dan Rs, koji je potvrđen Deklaracijom “svesrpskog sabora”, mora biti zabranjen.
– Ovim i drugim inicijativama, visoki predstavnik bi konačno otvorio mogućnost demokratske budućnosti Bosne pod vladavinom prava. Njegova je obaveza da upotrijebi svoj “konačni autoritet na terenu kako bi olakšao rješavanje poteškoća donošenjem obavezujućih odluka, “kako bi osigurao provedbu Mirovnog sporazuma u cjelosti, “kao i nesmetan rad zajedničkih institucija”.
Ne može postojati opravdanje za kontinuirano nečinjenje OHR-a. Ne može biti kompromisa kada je u pitanju predanost inicijativama tranzicijske pravde zarad demokratske budućnosti pod vladavinom prava za BiH – zaključio je Pettigrew.